Zhrnutie testov zimných pneumatík na rok 2023 – ktoré pneumatiky sú najlepšie?

Úvod do testov zimných pneumatík 2023


S prichádzajúcou zimou je zaistenie bezpečnej jazdy veľmi dôležité. A čo zohráva pri tejto bezpečnosti významnú úlohu? Správne pneumatiky. V tomto článku sa ponoríme do najlepších testov zimných pneumatík na rok 2023 a poradíme vám pri výbere tých najlepších. Zozbierali sme niektoré z výsledkov tohtoročných testov, takže poďme preskúmať najlepší výber pre vaše vozidlo v tejto sezóne.

Najlepšie odporúčanie: Pneumatiky s vysokou hustotou, ktoré sa dajú použiť na pneumatiky s vysokou hustotou: Michelin Pilot Alpin 5


A začnime priamo od toho najlepšieho – pneumatiky Michelin, konkrétne Pilot Alpin 5, je ťažké prekonať. Je tu s nami od roku 2020 a prešla celkovo 11 testami, pričom 6 z nich vyhrala a prakticky v každom ďalšom teste sa umiestnila medzi tromi najlepšími.

Silné a slabé stránky


Medzi silné stránky pneumatiky patrí výnimočná jazdná dynamika na suchu, bezkonkurenčný jazdný a brzdný výkon na snehu, presná a športová odozva riadenia a vysoká úroveň komfortu na suchej a mokrej vozovke. Ak by sme mali nájsť nejaké slabé stránky, bola by to vysoká cena, priemerný valivý odpor a trochu horšia odolnosť voči aquaplaningu. bezkonkurenčný výkon na snehu a celkovo vyvážené jazdné vlastnosti z nej však robia nielen prvú voľbu na trhu zimných pneumatík, ale aj voľbu pre športovú zimnú jazdu.

Veľkosti a varianty


Ponúka sa vo veľkostiach od 16″ do 23″, ale najviac variantov sa nachádza vo veľkosti R19″, takže je vhodnejšia pre vozidlá strednej a vyššej triedy a športové vozidlá. Má špeciálny variant pre vozidlá SUV, Pilot Alpin 5 SUV, ktorý má rovnaké vlastnosti.

Alternatíva pre kompaktné vozidlá: Michelin Alpin 6


Ak by sme hľadali pneumatiku pre kompaktnejšie a menej športové vozidlá, je tu naše druhé odporúčanie, ktorým je Michelin Alpin 6. Tá je na trhu dokonca od roku 2018 a zameriava sa najmä na dlhú výdrž, nízky valivý odpor a spotrebu paliva, čo ju predurčuje na skvelé hodnotenia, najmä v testoch ADAC, ktoré týmto vlastnostiam pripisujú veľkú váhu. Samozrejme, ponúka aj veľmi vyvážené jazdné vlastnosti na ceste, ale s menšou odozvou na riadenie ako športový Pilot Alpin. Má menšie nedostatky v bočnom aquaplaningu a ovládateľnosti na mokrej vozovke, ale inak je to veľmi vyvážená a odolná zimná pneumatika. je dostupná vo veľkostiach R15 až R20.

Veľmi očakávaná: Goodyear Ultra Grip Performance 3


Pokračujeme ďalej, Goodyear Ultra Grip Performance 3 je najväčšou tohtoročnou novinkou. Historicky sa tento modelový rad neustále zaraďuje medzi najlepšie zimné pneumatiky, čo vytvára vysoké očakávania pre najnovšiu iteráciu. Začnime tým, čo spoločnosť Goodyear o svojej novej pneumatike tvrdí, a potom sa pozrieme na testy a zistíme, či sa to potvrdí. Pneumatika UltraGrip Performance 3, ktorá nadväzuje na svoje dedičstvo, bola vytvorená tak, aby vyhovovala dnešným väčším a výkonnejším vozidlám vrátane SUV a elektromobilov. Spoločnosť Goodyear zefektívnila svoju ponuku a predstavila túto pneumatiku ako priameho nástupcu modelov UltraGrip 9+ a UltraGrip Performance+.

Dostupnosť rozmerov


Teraz je k dispozícii v pôsobivých 94 rozmerových variantoch. Pneumatika disponuje funkciami, ako je technológia Snow Protect pre lepšiu trakciu a technológia Wet Grip+ na riešenie aquaplaningu. Okrem toho má byť optimalizovaná pre elektromobily s vlastnosťami, ako je znížený valivý odpor a zlepšené schopnosti potláčania hluku.

Vlastnosti a varianty rozmerov


A teraz testy. Autobild potvrdzuje jej vyvážené vlastnosti s vynikajúcimi zimnými schopnosťami, pôsobivou odolnosťou, krátkou brzdnou dráhou a komfortom. Poukazuje však na zvýšený valivý odpor, o ktorom Goodyear tvrdí, že bol zlepšený. TyreReviews.com potom chváli jej výkon na suchu, priľnavosť na mokrom povrchu a výkon na snehu a označuje ju za pneumatiku s minimálnymi kompromismi. Vyzdvihuje najmä vynikajúci komfort pneumatiky, ale upozorňuje aj na vyšší valivý odpor.

Prémiový súper: Continental TS870P


Ďalej tu máme Continental TS870P, ďalšiu prémiovú pneumatiku s veľkým odkazom v oblasti zimných pneumatík, ktorej podobne ako predchádzajúcim kandidátom naozaj nie je čo vytknúť. Najčastejšie je chválená za skvelé vlastnosti na snehu, krátku brzdnú dráhu na všetkých povrchoch a výbornú odozvu na riadenie. Má tiež nízky valivý odpor a vysoký komfort vrátane nízkej hlučnosti. Naopak, kritizovaná je za svoju cenu a nižšiu životnosť, čo je hlavný dôvod, prečo sa v tohtoročnom teste Autobildu umiestnila na treťom mieste za pneumatikami Michelin Pilot Alpin 6 a GoodYear UltraGrip Performance 3. K dispozícii je v rozmeroch od R16 do R22. Pre kompaktnejšie vozidlá je určený variant TS870, ktorý je menej športový a viac zameraný na valivý odpor a odolnosť, ale stále má vynikajúcu rovnováhu medzi pneumatikami na snehu, suchu a mokre – preto tento rok zvíťazil v teste Autoexpressu a ADAC.

Odolný konkurent: Dunlop Winter Sport 5


Pokračujeme ďalej, máme tu Dunlop Winter Sport 5, ktorá je celkom zaujímavá tým, že táto pneumatika je už pomerne stará – prvýkrát bola predstavená ešte v roku 2015. V testoch okolo roku 2020 bola zastaranosť dezénu celkom zjavná a v testoch si nevedela príliš dobre počínať, ale v tohtoročných a minuloročných testoch sa opäť vrátila na vrchol, dokonca vyhrala test ADAC 2023 v rozmere 205/60 R16.


Pneumatika Dunlop Winter Sport 5 je vo všeobecnosti považovaná za vyváženú pneumatiku s vynikajúcim výkonom v zasnežených podmienkach a vysokým kilometrovým výkonom. Ponúka dobrú spotrebu paliva a je spoľahlivá na suchých cestách. Ako slabé stránky sa často uvádzajú výkon na mokrej vozovke a vyššia hlučnosť. Cena nepatrí medzi najnižšie, ale kompenzuje to jej dlhá životnosť a optimalizácie na úsporu paliva.

Výbery s nízkym rozpočtom: Hankook Winter Icept Series


Nemôžeme vynechať ani cenovo dostupné výbery, počnúc pneumatikou Hankook, ktorá sa v súčasnosti považuje za prémiovú pneumatiku, ale jej cenovka je stále o niečo nižšia. Existujú dva modely Hankook Winter Icept, ktoré sa osvedčili a boli odporúčané v tohtoročných testoch – RS3 a evo3. Model RS3 začína od 14-palcových kolies a siaha až po 17-palcové kolesá, zatiaľ čo evo 3 pokračuje od 17 do 22 palcov.

Najdôležitejšie informácie o výkone


Pneumatika Hankook Winter icept RS3 bola chválená za výkon na mokrej vozovke, bezpečnosť v zime a úspornosť vďaka svojej nízkej hmotnosti. Ponúka výraznú bezpečnosť na rôznych cestách a vyniká na mokrom a zimnom povrchu dobrými akvaplaningovými rezervami a účinným brzdením. Vykazuje však miernu nepresnosť na suchých cestách a niektoré testy poukázali na podpriemerný predpokladaný počet najazdených kilometrov a zvýšenú hlučnosť v interiéri.

Dostupnosť veľkosti a varianty


Zimný icept evo3 W330 sa môže pochváliť chvályhodnými zimnými vlastnosťami, výbornou trakciou a ovládateľnosťou na snehu, dobrým brzdením na mokrej vozovke a solídnou odolnosťou voči aquaplaningu. Medzi jeho nevýhody však patrí priemerný kilometrový výkon a predĺžené brzdenie na suchu.

Nízkonákladový expert na sneh

Ak prejdeme k ešte lacnejším modelom, v testovaní sa zatiaľ najlepšie osvedčila tohtoročná pneumatika BFGoodrich g-Force Winter 2, ktorá je sesterským modelom pneumatiky Kleber Krisalp HP3. Ako sa ukázalo v mnohých z takmer 20 testov, na snehu dokáže poraziť aj prémiové modely, preto má v testoch tendenciu dosahovať tak pozitívne výsledky. Samozrejme však ponúka uspokojivé hodnotenia aj na iných povrchoch. Ovládateľnosť na mokrom povrchu a brzdná dráha na suchu sú najčastejšie uvádzanými nedostatkami.

V jednom je najlepší, v druhom predposledný – prečo?

Pomerne zaujímavým javom je pneumatika Bridgestone Blizzak LM005. Tento rok vyhrala dva testy (TyreReviews.com a ACE), ale potom sa v teste ADAC umiestnila na 15. mieste zo 16.

Prístup ADAC k testovaniu sa odlišuje od ostatných. Ich systém hodnotenia sa zameriava najmä na najslabší výkon pneumatiky v danej kategórii. Je to inšpirované príslovím “reťaz je taká silná, ako jej najslabší článok”. Takže zatiaľ čo iné testovacie organizácie majú stanovené váhy pre jednotlivé kritériá, ADAC umožňuje, aby najhorší výsledok v kategórii výrazne ovplyvnil celkové hodnotenie. Výsledkom je, že pneumatiky môžu v rôznych testoch dosahovať veľmi rozdielne skóre.

Tento rozdiel sa prejavil v nedávnom teste ADAC pre rozmer 225/45 R17. ADAC patrí medzi niekoľko málo organizácií, ktoré merajú brzdnú dráhu na ľade. Bohužiaľ, pneumatika Bridgestone v tejto oblasti nedosiahla dostatočné výsledky, čo výrazne ovplyvnilo jej celkové hodnotenie na snehu. Podľa zásady ADAC “najslabší článok” tento slabý výkon na snehu výrazne ovplyvnil celkové skóre a tvoril 70 % výslednej známky.

Napriek tomu je pneumatika Bridgestone Blizzak LM-005 často chválená za svoj výkon na mokrej vozovke a často sa považuje za najlepšiu v teste v mokrých podmienkach. To zahŕňa brzdenie, ovládateľnosť, zatáčanie a odolnosť voči aquaplaningu. Ak je pre vás prioritou výnimočný výkon na mokrej vozovke a môžete urobiť mierny kompromis v oblasti výkonu na snehu a životnosti dezénu, pneumatiky Bridgestone môžu byť pre vás tou správnou voľbou.

A to nás privádza na koniec dnešného článku. Tento rok nás čaká ešte niekoľko testov, ale ak chcete nájsť najlepšie a cenovo najdostupnejšie pneumatiky vo vašom rozmere, nájdete ich na našej webovej stránke, kde porovnávame ako cenu, a to aj naprieč e-shopmi, tak najmä jazdné vlastnosti pneumatík, takže vám môžeme zaručiť, že vám nájdeme tú najlepšiu ponuku.