Nové modely letných pneumatík na rok 2024: dá sa skĺbiť nízky valivý odpor a dobrá ovládateľnosť?

Opäť je tu letná sezóna a s ňou aj čas na prezutie zimných pneumatík späť na letné. A ak si lámete hlavu nad tým, aké pneumatiky si vybrať, možno vám príde vhod náš prehľad najnovších pneumatík na trhu.

Minuloročné veľké novinky

Začnem zhrnutím minulého roka, pretože bolo predstavených veľa dlho očakávaných nových pneumatík, ktoré by mali v testoch 2024 získať veľkú pozornosť. Dostali sme pneumatiku Continental SportContact 7, špičkovú výkonnú pneumatiku na každodenné použitie, ktorá vyhrala 7 z 8 testov, v ktorých sa objavila, pneumatiku Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6, ktorá ponúka veľmi podobné vlastnosti za lepšiu cenu a v trochu iných rozmeroch. V rovnakom segmente máme aj pneumatiku Michelin Pilot Sport 5, ktorá je však o niečo viac zameraná na výkon na mokrom povrchu a odolnosť. Ak hľadáte prémiovú výkonnú pneumatiku, jedna z týchto troch by určite mala byť vo vašom hľadáčiku. O minuloročných testoch sme písali článok tu.

Kľúčovými slovami pre rok 2024 sú ekológia a udržateľnosť

Tak ako sme minulý rok dostali väčšinu výkonnostných noviniek, tohtoročné novinky sú zamerané najmä na eko a elektromobily. Najväčšou novinkou je Continental EcoContact 7, ktorý nahradí 6. model, ktorý bol predstavený ešte v roku 2020. Uvedením tejto pneumatiky spoločnosť Continental ukazuje, že nebude zavádzať špeciálne pomenovanie pre svoje EV produkty ako niektorí konkurenti, pretože sa pravdepodobne nakoniec stanú štandardom. Zatiaľ nemáme k dispozícii žiadne testy, ale z toho, čo Continental o pneumatike uvádza, vyplýva, že hlavným cieľom je valivý odpor a s ním spojená úspora paliva. To dáva veľký zmysel, keďže elektrické vozidlá sa viac rozširujú a hlavným záujmom je dojazd, ale aj pri súčasných autách s ICE, ktoré sa predávajú, musia mať čo najnižšie emisie, v čom pneumatiky veľmi pomáhajú. Dôraz sa kladie aj na hluk, ktorý Continental znižuje zúžením medzier v dezéne. Či bude mať pneumatika penovú výplň ako jej konkurenti vo všetkých rozmeroch, zatiaľ nie je známe. Spoločnosť Continental sa zaoberala aj problémom s pneumatikami s rôznymi vlastnosťami v rôznych rozmeroch a venovala osobitnú pozornosť spracovaniu každého variantu osobitne. Dokonca sa chystá aj špeciálna verzia “S”, ktorá naznačuje jej použitie pre športovejšie elektromobily, ktoré vyžadujú lepšie jazdné vlastnosti.

Continental predstavil aj ďalší nový model UltraContact NXT, ktorý je pomerne špecifický; 65 % z neho je vyrobených z recyklovaných materiálov. Jeho hlavným cieľom je udržateľnosť, pričom si zachováva vysoký štandard výkonu, ktorý majú pneumatiky Continental. Pneumatika má všetky hodnotenia A na štítkoch EÚ a už získala ocenenie International Design Award 2023, takže sa tešíme na testy tejto pneumatiky novej éry.

Ale späť k segmentu ekologických pneumatík novej generácie – je nový, ale už sa zapĺňa konkurenciou. Jednou z nich je Hankook iON Evo a ION Evo SUV, ktorá získala veľký kredit tým, že je OEM pneumatikou pre nový Tesla Model 3 Highland, pričom sa veľkou mierou podieľa na predĺženom dojazde, ktorý nový model poskytuje. Dúfam, že sa nám podarí získať priame porovnanie nových pneumatík, pretože bude veľmi zaujímavé zistiť, ktoré pneumatiky poskytujú najväčší dojazd pri zachovaní športových jazdných vlastností. K dispozícii je aj nová rozpočtová možnosť, Falken e.Ziex, ktorá získala pekné 4. miesto v teste Automotorsport 2023 za to, že je príjemným pomerom medzi nižším valivým odporom a bezpečnosťou, pričom kritizované je “pomalé” riadenie, a Pirelli Scorpion Elect , ktorá je trochu príliš “eko”, súdiac podľa výsledkov toho istého testu. Na polceste medzi EV a bežnými pneumatikami je Bridgestone Turanza 6, ktorý sa tiež rozhodol nevyrábať špecifické EV pneumatiky – namiesto toho optimalizuje súčasný sortiment. Hoci je Turanza 6 dobrá univerzálna pneumatika, odporúčal by som ju len vtedy, ak je cena nižšia ako u iných prémiových konkurentov, napríklad Conti PremiumContact 7 alebo Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6.

Predstavená bola aj skupina bežných pneumatík – je tu Vredestein Ultrac Pro , nová UHP pneumatika od holandského výrobcu, ktorá sľubuje skvelý výkon za prijateľnú cenu a ešte ju treba otestovať, Firestone Firehawk Sport, ktorá sa už testovala a je to pekná veľmi dostupná športová pneumatika, alebo Yokohama Advan Sport V107, ktorá získala hodnotenie “Najlepšia na trať” od TyreReviews.com.

Zhrnutie

Čo si teda kúpiť na novú letnú sezónu? Viac ako kedykoľvek predtým záleží na vašich prioritách – na jednej strane sú tu tradičné výkonné pneumatiky a na druhej strane pneumatiky zamerané najmä na ekológiu, ktoré sa vďaka novším technológiám dostali do stavu, keď sú bezpečné, ale jednoducho neprinášajú takú radosť z jazdy ako výkonné pneumatiky. A potom existuje pomerne veľa pneumatík niekde medzi – naozaj záleží na tom, ako používate svoje auto a čo od jazdy očakávate.