Autozeitung zverejnil svoj test letných pneumatík na rok 2024 – bezpečnosť zostáva najvyššou prioritou

Časopis Autozeitung uverejnil svoj test letných pneumatík 2024, ktorý bol vykonaný na BMW radu 1 s obľúbeným rozmerom 225/45 R17. Na rozdiel od iných testovateľov Autozeitung uprednostňuje jazdné vlastnosti pred životnosťou a ekológiou, čo predstavuje príjemný kontrast k tohtoročným testom.

Prvé miesto pneumatík Continental je však v súlade s výsledkami ostatných testov, keďže pneumatika PremiumContact 7 v sebe spája vynikajúce jazdné vlastnosti, nadpriemernú životnosť a nízku spotrebu paliva. Priority testov jasne ilustruje výsledok pneumatiky Michelin Primacy 4+– v teste ADAC sa umiestnila na druhom mieste, v teste Autobildu zvíťazila, ale tu sa musela uspokojiť so siedmym miestom kvôli odlišným prioritám. Hoci má pneumatika Michelin najdlhší dojazd a najnižší valivý odpor, čo priamo ovplyvňuje spotrebu paliva, v tomto teste majú tieto faktory váhu menej ako 10 % celkovej známky. Paradoxne, ocenenie “odporúčané pre úsporu paliva” získala pneumatika na poslednom deviatom mieste, Bridgestone Turanza 6, ktorá sa vyrovnala Michelinu vo valivom odpore, ale na mokrom povrchu si počínala o niečo lepšie. Toto ocenenie však nie je v teste úplne opodstatnené, pretože údaje naznačujú, že by si ho zaslúžila aj pneumatika Michelin.

Continental PremiumContact 7, víťaz tohto testu

Späť k výsledkom – okrem víťaza získali hodnotenie “veľmi odporúčané” aj ďalšie dve pneumatiky: Pirelli Cinturato P7 C2, ktorá sa vyrovnala Continentalu na suchu a bola tesne druhá na mokrom povrchu, pričom v porovnaní s konkurenciou ponúkla veľmi športový charakter. Druhé hodnotenie “veľmi odporúčané” získala pneumatika Firestone Roadhawk 2 na piatom mieste vďaka svojej nízkej cene a dobrému výkonu na mokrej vozovke.

Ešte vyššie, na treťom mieste, sa umiestnila ešte cenovo dostupnejšia pneumatika Hankook Ventus S1 Evo3, ktorá získala hodnotenie “odporúčame pre vynikajúcu hodnotu”. Na mokrom povrchu tesne zaostáva za pneumatikou Pirelli a na suchom povrchu si vedie veľmi dobre, k vyššiemu umiestneniu jej chýba len lepší valivý odpor.

Za zmienku stojí ôsme miesto pre najlacnejšiu pneumatiku testu, Maxxis Premitra HP5, ktorá dosiahla priemerné výsledky vo všetkých kategóriách a vzhľadom na jej cenu a ostatné výsledky testu ju možno odporučiť nenáročným vodičom, ako je možné vidieť pri porovnaní cien na našej webovej stránke.

Výsledky testov a ceny nájdete tu ->