Finále testu letných pneumatík Autobild 2024: Najlepšie pneumatiky sú tie, ktoré vydržia najdlhšie

A máme tu finále veľkého testu 55 pneumatík, ktorý Auto Bild začal ako zvyčajne testom brzdnej dráhy na mokrom a suchom povrchu. Tento rok sa testoval obľúbený rozmer 205/55 R16, ako sme opísali v predchádzajúcom článku. Tento rozmer je vhodný pre VW Golf, okrem mnohých iných vozidiel tejto triedy.

Z tohto výberu postúpilo do finále 20 pneumatík, ktoré boli testované veľmi dôkladne a komplexne. Ako vždy sa ukázalo, že test brzdnej dráhy nerozhoduje o konečnom poradí, ale môže poskytnúť pomerne spoľahlivý ukazovateľ kvality pneumatík, pretože konečné výsledky boli veľmi tesné – 4 pneumatiky získali hodnotenie “príkladný”, ďalších 12 získalo hodnotenie “dobrý” a 4 hodnotenie “uspokojivý”. Najhoršie dopadla podmienečne odporúčaná pneumatika Vredestein Ultrac, a to kvôli veľmi nízkej životnosti – podľa meraní Auto Bildu vydrží len 15 400 km, zatiaľ čo najvýkonnejší Goodyear vydrží do konca svojej životnosti takmer 3-krát viac.

Goodyear Efficientgrip Performance 2

Celkovo však väčšina pneumatík nedosiahla svoju životnosť – najmä tie lacnejšie, a to napriek tomu, že medzi hodnotenými parametrami je životnosť v porovnaní s cenou, čo by malo čiastočne zvýhodňovať lacnejšie pneumatiky. Problémy s životnosťou zhoršili hodnotenie pneumatík Falken, Hankook a Toyo, ktoré inak patria medzi najlepšie na mokrej a suchej vozovke. To isté sa stalo aj pneumatikám Pirelli a Nexen, ktoré skončili na konci štartového poľa – Nexen vydrží len 19 450 km a Pirelli 24 900 km, patria však medzi drahšie pneumatiky v teste.

Pokiaľ ide o jazdné vlastnosti, Maxxis Premitra HP5 dosiahla najhoršie výsledky na mokrej vozovke kvôli ovládateľnosti a bezpečnosti a Uniroyal Rainsport 5 dosiahla slabé výsledky aj na suchu kvôli ovládateľnosti. Paradoxne, Dunlop Sport BluResponse, napriek tomu, že na mokrej vozovke dosahuje pomerne slabé výsledky, to kompenzuje svojou životnosťou.

Určité nedostatky v mokrých podmienkach však mala aj pneumatika Goodyear Efficient Grip Performance 2, ktorá sa umiestnila na 4. mieste a získala hodnotenie “Eco master”, čo plne potvrdzuje spomínanú dlhovekosť. Aj napriek tomu však nie je voľbou pre tých, ktorí uprednostňujú predovšetkým jazdné vlastnosti. To zdôrazňuje nevyhnutnosť vyhodnotenia testov podľa vlastných potrieb, s čím vám pomôže náš porovnávač, ktorý vám umožní porovnať nielen jazdné vlastnosti, ale aj aktuálnu cenu vrátane špeciálnych ponúk.

Kompletné výsledky nájdete tu ->

Pôvodný test brzdenia tu ->